هوشمند سازی_کرمانشاه

 

 

1-     چه سیستم هایی را می توان در خانه هوشمند نظارت و کنترل نمود؟

تمامی تجهیزات الکتریکی موجود در خانه شما را می توان تحت کنترل در آورد که می توان به موارد زیر اشاره نمود:

-      روشن و خاموش کردن کلیه لامپ ها و روشنایی ها .

-      تنظیم شدت روشنایی لامپ ها .

-      روشن و خاموش کردن کلیه تجهیزات متصل به پریزهای برق مانند قهوه ساز، سینمای خانگی و ...

-      کنترل سیستم های سرمایش و گرمایش.

-      آبیاری هوشمند فضای سبز.

-      کنترل تجهیزات صوتی و تصویری (مانند تلویزیون و ...).

-      باز و بسته کردن پرده ها (پرده هوشمند).

-      کنترل سونا و جکوزی.
2-     از چه روش هایی می توان برای نظارت و کنترل تجهیزات استفاده کرد؟

       می توان از طریق روش های مختلف تجهیزات موجود در خانه را نظارت و کنترل کرد، این روش ها عبارتند از:

1.       استفاده از ریموت کنترل(به تعداد دلخواه)

2.       استفاده از پانل های کنترلی لمسی که برروی دیوار نصب می شود (به تعداد دلخواه)

3.       استفاده از sms و اینترنت برای نظارت و کنترل تجهیزات از راه دور

4.       استفاده از کلید های چند پل که روی دیوار نصب می شوند( به تعداد دلخواه)

5.       استفاده از موبایل ها با سیستم عامل های مختلف3-     ریموت کنترل دارای چه ویژگیهای می باشد؟


ریموت کنترل اصلی شامل تعدادی کلید می باشد ، با استفاده از این ریموت کنترل می توان کلیه تجهیزات موجود در منزل را مورد کنترل قرار داد.شما قادر خواهید بود فرمان روشن و یا خاموش کردن تجهیزات را با آن صادر نمایید. (اجرای سناریو ها , کنترل پرده ها , سیستم صوتی و ....)

4-     از چه تعداد ریموت کنترل می توان در منزل استفاده نمود؟

بر حسب نیاز و به صورت نامحدود می توان ازاین کنترل ها در ساختمان استفاده نمود. به عنوان مثال می توانید چند کنترل استفاده کنید تا در صورت نیاز همه افراد خانواده دسترسی راحت تری به سیستم هوشمند داشته باشند.
کنترل و نظارت روشنایی
انواع لامپ های موجود دربازار شامل لامپ های رشته ای، فلورسنت، کم مصرف و LED توسط این سیستم قابل کنترل می باشند. با استفاده از ریموت کنترل، پانل های لمسی،کلید های چند پل نصب شده برروی دیوار،موبایل،اینترنت و یا از طریق اس ام اس می توان از وضعیت روشن و یا خاموش بودن لامپ ها مطلع گردید. همچنین می توان به هر کدام ازلامپ ها و به صورت جداگانه فرمان روشن و یا خاموش شدن ارسال نموده و برای انواع لامپ ها نیز فرمان کم و یا زیاد کردن میزان نور را صادر نمود (دیمرینگ)- روشن و خاموش کردن تجهیزات متصل به پریزهای برق مانند قهوه ساز، سینمای خانگی و ...
با استفاده از این سیستم می توان پریزهای برق را از راه دور برق دار و یا بدون برق نمود. بنابراین یک روش مناسب برای روشن و خاموش کردن تجهیزات متصل به پریز برق محسوب می گردد. به عنوان مثال چناچه پلو پز به برق باشد و صاحبخانه منزل را ترک گفته باشد به راحتی و از طریق اس ام اس می تواند پریزی که پلو پز به آن وصل است را غیر فعال نموده و در نتیجه اتو خاموش گردد.

کنترل سیستم های سرمایش و گرمایش
با توجه به این که هر کدام از اسپلیت ها دارای یک ریموت کنترل مربوط به خود می باشد، با استفاده از تمامی روش های گفته شده در سیستم خانه هوشمند می توان اسپلیت ها را کنترل نمود. بنابراین یک نکته مثبت این روش عدم نیاز به استفاده از ریموت کنترل های اسپلیت ها می باشد. همچنین صاحب خانه می تواند قبل از ورود به منزل و از طریق اس ام اس یا اینترنت اسپلیت ها را روشن نموده تا به هنگام ورود به منزل درجه حرارت به مقدار مورد نظر و مطلوب وی رسیده باشد. سایر تجهیزات سرمایش و گرمایش منزل همانند کولرهای آبی،فن کویل و .... نیز به طریق فوق قابل نظارت و کنترل می باشند.آبیاری خودکار فضای سبز
با نصب کردن شیرهای برقی در فضای سبز می توان از طریق تمامی روش های گفته شده از راه دور فرمان آبیاری فضای سبز را صادر نمود. به عنوان مثال در هنگام مسافرت صاحب خانه می تواند از طریق اس ام اس یا اینترنت فضای سبزرا آبیاری نماید.کنترل تجهیزات صوتی و تصویری (تلویزیون، ماهواره، ویدئو و ...)


با توجه به این که هر کدام از تجهیزات صوتی و تصویری موجود در منزل دارای یک ریموت کنترل می باشد،ما تمامی این کنترل ها را برای شما به یک کنترل تبدیل کردایم ، شما قادر خواهید بود تنها با استفاده از هر کدام از روش های کنترلی گفته شده، کلیه تجهیزات صوتی و تصویری خود را کنترل نموده و دیگر نیازی به استفاده از ریموت کنترل های بیش از اندازه این دستگاهها نخواهید داشت.


باز و بسته کردن پرده ها (پرده هوشمند)
با استفاده از ریل های مخصوص و استفاده از هر نوع پرده معمولی، شما قادر خواهید بود با استفاده از ریموت کنترل و یا از طریق اس ام اس و بقیه روش ها، پرده ها را باز و یا بسته نمایید.- سناریوهایی را می توان در خانه هوشمند پیاده سازی نمود:
می توان انواع سناریوها و برنامه های کنترلی را برای خانه هوشمند طراحی کرد که به تعدادی از کاربردی ترین آن ها اشاره می کنیم.دراین سیستم هوشمند سازی می توان تنظیمات مختلفی را از قبل انجام داده و در زمان لازم تنها با فشردن یک دکمه خانه را به آن وضعیت تبدیل نمود. اصطلاحا به هر کدام از این وضعیت ها یک سناریوی از قبل تعریف شده، گفته می شود.


o       سناریوی شام:
به عنوان مثال می توان به هنگامی که صاحب خانه در نرم افزار خانه هوشمند سناریوی شام را استارت می کند، برخی از چراغ ها خاموش شده و برخی دیگر به حالت کم نور می رود. دمای اتاق پذیرایی پایین تر آمده و پرده ها بسته می شوند.
o       سناریوی خواب:
هنگامی که فرد دکمه سناریوی خواب را می فشارد، برق تمامی قسمت ها خاموش شده و پرده ها بسته می شود و سیستم امنیتی در تمامی قسمت های خانه حکم فرما می شود.
o       سناریوی خروج از خانه:
هنگامی که فرد از خانه قصد خروج دارد یک دکمه برروی ریموت کنترل و یا برروی پانلی که در نزدیکی درب قرار دارد دکمه مربوطه را می فشارد. در این حالت برخی از چراغ ها خاموش شده، اسپلیت ها از کار می افتند و پرده ها بسته می شوند.


همان طور که ملاحظه می گردد می توان انواع نامحدودی سناریو در سیستم تعریف نمود که از آن جمله می توان به سناریوهای مهمان، سفر، مطالعه و ... نیز اشاره نمود.

5-     چگونه از راه دور می توان خانه را مورد نظارت و کنترل قرار داد؟
کلیه فعالیت ها و کنترل هایی که از داخل منزل و توسط ریموت کنترل و پانل لمسی و... قابل انجام است از راه دور و از طریق اس ام اس و اینترنت نیز امکان پذیر می باشد. به عنوان مثال چک نماید که آیا لامپ حیاط روشن است و یا خیر؟ و هم تمامی سیستم ها را کنترل نماید. به عنوان مثال هنگامی که فرد در مسافرت به سر می برد می تواند در برخی از مواقع چراغ ها را روشن و خاموش نموده و یا پرده ها را باز و بست نماید و بدین ترتیب القا نماید که کسی در منزل حضور دارد.
6-      پانل های کنترل چه کاربردی دارند؟
همان طور که ذکر گردید تجهیزات موجود در خانه از طریق کنترل و بقیه روش ها قابل کنترل می باشند. یکی دیگر از روش هایی که می توان تجهیزات را مورد نظارت و کنترل قرار داد، استفاده از پانل های کنترلی است که در بخش های مختلف خانه نصب می گردد.این پانل کنترل برروی دیوار نصب می گردد. به عنوان مثال می توان در ورودی خانه یکی از این پانل ها نصب نمود که در هنگام خروج و ورود که معمولا فرد ریموت کنترل در دست ندارد با استفاده از کلیدهای موجود برروی این پانل وضعیت خانه را به حالت مطلوب در آورد. همچنین می توان از این پانل ها در اتاق های خواب نیز نصب نمود.
7-     نحوه نصب و راه اندازی سیستم به چه شکلی می باشد؟
یکی از مهم ترین مزیت های این سیستم سادگی نصب و راه اندازی آن می باشد .در ادامه نحوه نصب به سادگی توضیح داده شده است:
- گام اول: سیم کشی با کابل شبکه
- گام دوم: نصب ماژول های کنترل کننده
       هر سیستمی اعم از چراغ، سیستم سرمایشی و گرمایشی، پریز و ... که در منزل می خواهد تحت نظارت و یا    کنترل قرار بگیرد باید برای آن یک ماژول نصب در نظر گرفت.
       این ماژول که دارای ابعاد بسیار کوچکی می باشد می تواند در قسمت جعبه مدار فرمان و جایی که فیوز ها هستند نصب گردند. پس از نصب و طبق نقشه همراه ماژول خط فاز و نول آن باید به مصرف کننده متصل گردد.
- گام سوم: برنامه ریزی ماژول ها
برنامه ریزی این ماژول ها بسیار بسیار ساده می باشد.روش اول برنامه ریزی با نرم افزار کامپیوتر می باشد که توسط متخصصین ما انجام می شود و اما روش دوم و جذاب انجام دادن ابن کار به صورت دستی و توسط شخص استفاده کننده انجام می گیرد. برای چند ثانیه کلید روی ماژول را فشار داده تا ماژول به مد برنامه ریزی وارد شود و چراغ موجود روی آن به حالت چشمک زدن وارد برود. سپس با استفاده از ریموت کنترل یا پنل ها یکی از کلید ها را فشار دهید. پس از آن ماژول به حالت برنامه ریزی در خواهد آمد!


-گام چهارم: نصب سایر سیستم ها
در صورت تمایل صاحبخانه، می توان سیستم هایی همانند پرده هوشمند، آبیاری فضای سبز، پانل های لمسی و ... را نیز به همان سادگی نصب سایر سیستم ها، نصب و راه اندازی کند.
8-     اگر سیستم خانه هوشمند دچار مشکل شود، چه اتفاقی رخ می دهد؟

یکی از بزرگترین مزیت های سیستم ارائه شده نسبت به سایر سیستم های موجود در بازار آن است که سیستم خانه هوشمند ارائه شده می تواند در کنار و به صورت موازی با سیستم سنتی مورد استفاده قرار گیرد. در این سیستم می توان هیچ کلید و یا پریزی از سیستم خانه حذف نکرد. بنابراین شما هم می توانید از سیستم خانه هوشمند لذت ببرید و هم به صورت سنتی از خانه خود استفاده کنید.تا به امروز گزارشی از خرابی این سیستم به ما داده نشده اما در صورت بروز مشکل درکار سیستم اختلالی ایجاد نمی شود و صرفا همان بخش تا زمان برطرف کردن مشکل از سیستم خارج می شود.


مزایای اصلی ساختمان هوشمند
1. راحتی : ساختمان هوشمند با استفاده از اتوماسیون و بر عهده گرفتن برخی کارهای تکراری راحتی بیشتر برای ساکنین خود به ارمغان می آورد. از طرف دیگر، برای ایجاد فضای دلخواه در ساختمان هوشمند تنها یك اشاره کافی است: سناریوها وظیفه تنظیم دقیق محیط را به عهده میگیرند . استفاده از یك نرم افزار کارآمد با User Interface ساده و چند زبانه (از جمله فارسی) برای کنترل کلیه تجهیزات مزیت دیگری است که موجب سادگی زندگی در ساختمان هوشمند میگردد . کار با این نرم افزار نیاز به هیچ آموزش خاصی ندارد .


2. ايمنی : در شرایط بحرانی از جمله آتش سوزی، آب گرفتگی و سرقت، ساختمان هوشمند اخطارهایی اعلام میکند که میتواندسهم بسزایی در پیشگیری از وقوع خرابی یا بیشتر شدن آن ایفا کند.ویژگی خاص دزدگیر در منطقه بندی (Zone) فضاهای تحت پوشش، استفاده از سنسور دقیق تشخیص حضور شخص، حسگر اثر انگشت و همچنین کنترل و ضبط تصاویر دوربینهای مدار بسته بصورت دیجیتال ایمنی را برای منازل به شکل چشمگیری بالا میبرد.

3. انعطاف پذيری : انعطاف پذیری در اجرا و استفاده از خصوصیات شاخص تکنولوژی هوشمند است . با استفاده از ابزاری که این تکنولوژی در اختیار قرار میدهد، برای اضافه کردن این امکانات به منازل موجود در اکثر موارد نیاز به سیم کشی مجدد و تعویض تجهیزات موجود در ساختمان وجود ندارد . استفاده از کلیدها و صفحات نمایش هوشمند برای برنامه ریزی و اجرا دستورات، امکان کنترل با استفاده از Remote Control از داخل ساختمان و یا با تلفن همراه، همگی ساکنین را برای دسترسی به امکانات ساختمان یاری میکنند .

4. صرفه جويی در مصرف انرژی : مدیریت مصرف انرژی در ساختمان هوشمند تاثیر بسزایی در صرفه جویی مصرف انرژی دارد. وابسته کردن نور و سیستم تهویه به حضور شخص و برنامه ریزی بهینه دمای اتاقها در ساعات مختلف شبانه روز از مصادیق این مدیریت مصرف انرژی می باشند . همچنین جلوگیری از تابش مستقیم نور آفتاب به داخل ساختمان در تابستان توسط کنترل اتوماتیك پرده و کرکره، سبب صرفه جویی در مصرف انرژی الکتریکی برای دستگاههای سرمایشی میشود.ساختمان هوشمند :

تعریفی در ایالات متحده آمریکا برای یک ساختمان هوشمند عنوان می شود این چنین است ساختمانی است که دربر دارنده محیطی پویا و مقرون به صرفه به وسیله یکپارچه کردن چهار عنصر اصلی یعنی سیستم ها ، ساختار ، سرویس ها و مدیریت و رابطه میان آنهاست.به طور کلی ساختمان هوشمند ساختمانی است که مجهز به یک زیرساختار ارتباطی قوی بوده که می تواند به صورت مستمر نسبت به وضعیت های متغیر محیط عکس العمل نشان داده و خود را با آنها وفق دهد و همچنین به ساکنین ساختمان این اجازه را می دهد که از منابع موجود به ضرورت موثر تری استفاده نموده و امنیت و آرامش آنها را افزایش دهد. طرح ساختمان هوشمند باعث شده که در مصرف انرژی به مقدار قابل ملاحظه ای صرفه جویی شود و همچنین مدیریت آن بسیار آسان گردد .